Skip to content

Nys SZ

All News

Menu
  • Home
  • News
  • Wierd
Menu
Probolsonarovské násilie v Brazílii vyvolali sociálne médiá – Mohla by nečinnosť platforiem ohroziť demokraciu?

Probolsonarovské násilie v Brazílii vyvolali sociálne médiá – Mohla by nečinnosť platforiem ohroziť demokraciu?

Posted on January 10, 2023

BRAZÍLIA BRAZÍLIA 8. JANUÁRA: Bezpečnostné sily sa stretli s prívržencami bývalého prezidenta Jaira Bolsonara … [+]sily vtrhli do paláca Planalto, zaútočili na Najvyšší súd v Brazílii. 8. 1. 2023. Podľa miestnych médií demonštranti kričiaci na zásah armády prelomili policajnú bariéru a vošli do budovy kongresu. Na rozohnanie protestujúcich proti Bolsonarovi polícia použila slzotvorný plyn. Stúpenci Bolsonara boli schopní infiltrovať a zmocniť sa palácov Národného kongresu a Planalta, kancelárií prezidenta a Najvyššieho federálneho súdu. Foto: Joedson Alves/Anadolu Agency prostredníctvom Getty Images

Getty Images: Agentúra Anadolu

Brazílska polícia vypočúvala približne 1000 priaznivcov Jaira Bolsonara, exprezidenta krajnej pravice, zatknutého v pondelok po útoku na tamojší Kongres a Najvyšší súd. Útok na vládne budovy, ku ktorému došlo v nedeľu, bol dostatočne šokujúci, ale varovné signály existovali už niekoľko mesiacov.

Boli to mesiace príprav, ale bolo zrejmé, že to príde. Dezinformácie/dezinformácie sa šírili od októbra,“ vysvetlil Dr. Jeff Treistman, odborný asistent medzinárodných záležitostí na Katedre národnej bezpečnosti na University of New Haven.

Treistman povedal: “Nebolo to príliš prekvapujúce a dokonca boli vážne obavy z možnosti prevratu.”

Napriek tomu sa zdalo, že znamenia a znamenia úplne prehliadli – alebo ich aspoň ignorovali – platformy sociálnych médií. Priaznivci Bolsonara, bývalého brazílskeho prezidenta, už mesiace na sociálnych sieťach sľubujú, že vyjdú do ulíc protestovať proti jeho ľavicovému nástupcovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

Tie isté platformy reagovali pomaly, keď demonštranti zaútočili na vládne budovy – pohľad strašidelne podobný nepokojom zo 6. januára 2021 v Kapitole Spojených štátov amerických. Hoci sa vynaložilo úsilie na zastavenie ich šírenia, obrázky a videá sa v reálnom čase uverejňovali na skupinách WhatsApp, ako aj na Twitteri.

Počnúc od pekla

Komentáre na sociálnych sieťach vyvolávali dojem, že aj tá najmenšia iskra sa môže zmeniť na peklo. Tento fenomén však nie je nový.

Dr. Robert Sanders, docent na Katedre národnej bezpečnosti na University of New Haven, si všimol, ako sa nepokoje v Tulse v roku 1921 začali pomaly ústnym podaním pred 35 blokmi štvrte – v jednej z najbohatších černošských komunít. v tom čase. v Spojených štátoch, hovorovo známy ako „Black Wall Street“ – bol zničený pri jednej z najhorších rasových nepokojov v histórii našej krajiny.

Sanders vysvetlil, že niekto povedal niečo o mladom mužovi afrického pôvodu, ktorý znásilnil nevinné biele dievča. Potom sa objavil denník a začal žiť vlastným životom. Noviny sa zohriali niekoľko dní, pretože ich bolo potrebné vytlačiť a distribuovať verejnosti. Jednoduchým napísaním príspevku na platforme sociálnych médií môže teraz niekto osloviť publikum iba stlačením tlačidla. Odoslanie tweetu stačí na mobilizáciu okraja.

Tento nedostatok zodpovednosti uľahčuje dezinformovanie sveta a šírenie nepravdivých informácií.

Sanders varuje: “Neexistuje postava ako Walter Cronkite, ktorá by bola zodpovedná za určenie toho, aké sú fakty.” Ktokoľvek s účtom na sociálnej sieti môže byť editorom a rozhodnúť o nuanse príspevku.

Dochádza k nárastu domáceho terorizmu

Nie je žiadnou novinkou, že dokážete z veľkého davu urobiť zúrivé politické šialenstvo. Tento rok si pripomenieme 100. výročie mníchovského pivného puču, neúspešného prevratu vodcu nacistickej strany Adolfa Hitlera. Zapojilo sa do nej asi 2 000 jeho horlivých priaznivcov – a inšpirovalo sa to Pochodom Benita Mussoliniho na Rím rok predtým.

Profesor Kurt Braddock z Americkej univerzity, odborný asistent verejnej komunikácie a školy komunikácie, povedal, že „terorizmus“ vyrástol z francúzskej vlády teroru. “Čo teraz mení hru je, že moderná komunikácia – najmä sociálne médiá – uľahčuje koordináciu akcií spôsobmi, ktoré predtým neboli možné.”

Navyše, keďže sociálne médiá sa stali ozvenou pre ľudí s podobne zmýšľajúcimi názormi, spájajú ľudí s okrajovými myšlienkami – ak nie skutočnou ideológiou.

Braddock dodal, že „sociálnym médiám chýba alternatívny hlas“. “Môže to viesť k šíreniu dezinformácií a dezinformácií, kde sa veľká lož stane pravdou – niečo, čo je priamo z hracej knihy Sovietskeho zväzu. Dostatočne veľká lož nie je pravdou.”

Ohrozenie demokracie

Je možné, že dezinformácie alebo dezinformácie sa šíria rýchlejšie ako samotné správy.

Treistman povedal, že “iné je, že toľko ľudí má teraz prístup k sociálnym médiám, čo vedie k šíreniu oveľa väčšieho množstva dezinformácií.” Keďže ľudia sú presviedčaní a povzbudzovaní podobne zmýšľajúcimi ostatnými, mnohí považujú to, čo čítajú, za spoľahlivé, často bez toho, aby si overili, či je to pravda.

Môžete ho použiť na zvýšenie sily okrajových skupín.

“Mini a nerozvinuté hnutia môžu získať nasledovníkov, keď sa ich názory zosilnia,” povedal Sanders. “Môžeme očakávať, že charizmatický vodca – ako Bolsonaro – vyrozpráva príbeh. Môžu tiež vymýšľať krivdy, ktoré môžu viesť k novému životu a nahnevať svojich nasledovníkov.”

Je dobré vedieť, že tieto informácie sa dajú šíriť na sociálnych sieťach. Platformy sociálnych médií však urobili málo na vyriešenie problému, ako sme to v priebehu mesiacov videli v Brazílii.

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent Posts

  • Čierna fazuľa a ryža – Chuť
  • Uprostred vážneho nedostatku domácich zdravotníckych asistentov pomáhajú prisťahovalci starať sa o našich seniorov
  • Braingle » ‘Kto to povedal?
  • Donald Trump by sa mohol triumfálne vrátiť na sociálne médiá (Po tom: So Long Truth Social)
  • Empatia a zákaznícka podpora: nájdenie správnej rovnováhy

Recent Comments

  1. A WordPress Commenter on Hello world!

Archives

  • January 2023

Categories

  • Uncategorized
  • Wierd
©2023 Nys SZ | Design: Newspaperly WordPress Theme